24 lutego 2018

wydarzenia

Dísablót

Blot poświęcony Disom, czyli żeńskim duchom opiekuńczym: fylgiom, nornom, walkiriom, naszym przodkiniom –  oraz oczywiście – boginiom. Święto to wspominane jest w wielu źródłach ( Hervarar saga, Víga-Glúms saga, Egils saga, Heimskringla) i do dziś przetrwało w Szwecji w postaci dorocznego jarmarku, zwanego Disting (Disæþing).  Publiczną ofiarę dla Dis zwano również „til groðrar” – „za nowe zasiewy”.
Disy władają płodnością ludzi i natury, opiekują się ludźmi, pomagają położnym. Są również patronkami zasiewów. Osobiste niepowodzenia przypisywano kaprysom (wrogości) dis. Jednak dzięki niektórym znakom można było rozpoznać nastawienie dis, np potknięcie się wojownika przed walką brano za omen świadczący o nieprzychylności bogiń. Pomocy dis wzywano przy porodzie. W dalszym życiu człowieka disy pojawiają się jako ich opiekunki, związane nie tylko z poszczególnymi osobami, ale także z ich rodami.
Z disami w szczególny sposób związane były Freya i Skadi, w poezji skaldycznej nazywne odpowiednio Vanadis (Disa Wanów) i ondurdis (Disą Nart). Słowo disa było poetyckim synonimem kobiety i zaszczytnym określeniem każdej szlachetnie urodzonej damy i bogini.
Z okazji tego blotu ofiarujemy Disom nasze dary w podzięce za opiekę pełnioną nad nami oraz naszymi bliskimi. To również dobry czas, żeby zastanowić się nad tym co w tym roku chcemy „zasiać” i poprosić boginie oraz norny o przychylność dla naszych zamierzeń.

Więcej informacji na stronie Wrocławskich Spotkań Asatryjskich.
Kontakt z koordynatorką okręgu wrocławskiego: Natalia

 

24 Lut 16:00
  • Miejsce:
  • Wyspa Opatowicka